Последствия
Човешката дейност води до увеличаване на концентрацията на парниковите газове в атмосферата, което от своя страна води до нагряване на ниските ѝ слоеве. Всяко изменение в способността на Земята да отразява или поглъща топлина може да доведе до промяна на температурата на атмосферата и океаните и да наруши стабилността на последователните процеси, като доведе до промяна в климата на цялата планета. Още през далечната 1896 шведският химик Свенте Арениус предвижда, че удвояването на въглеродния диоксид в атмосферата би довело до покачването на средните температури на Земята с 5.5 градуса. Подобно затопляне би се отразило на множество страни на човешкия живот. То означава промени в температурите и режима на валежите, увеличаване нивото на Световния океан ( За последните 100 години то се е покачило с 10 до 25 см, главно поради разширяването на водата при нагряване. Топенето на ледниците също е допринесло за това покачване през последното столетие. ), промени в разпределението на резервите от прясна вода. Може да се очаква съществено въздействие и върху човешкото здраве, жизнеспособността на горите и на други екосистеми, продуктивността на селското стопанство. Затоплянето на Земята ускорява кръговрата на водата – обменът между океаните, атмосферата и сушата. По-високите температури причиняват ускорено изпарение и по-бързо изсушаване на почвите. Увеличеното количество вода в атмосферата ще означава повече дъждове и снеговалежи. Подобни явления могат да причинят наводнения, почвена ерозия и дори да вземат жертви. В други области обаче, увеличеното изпарение би довело до значително засушаване, защото обилните валежи падат на други места. Топенето и затоплянето в тундрата също ще доведе до гниене на органична материя и освобождаване на уловения въглерод и метан, което ще създаде допълнителен източник на парникови газове.
Мерки
През 1997 г. на срещата в Киото, Япония, посветена на глобалното затопляне на климата, на която присъстват делегации на повече от 160 страни, е приета конвенция, която задължава страните да намалят нивото на изхвърляния CO2.в атмосферата. В него се предвижда до 2012 г. индустриално развитите страни да намалят това ниво както следва:
        — ЕС с 8%
        — САЩ със 7%
        — Япония с 6%
Въпреки всичко това преговорите се движат мудно и трудно. Неправителствените екологични организации считат, че 5% намаление на емисиите за целия свят е крайно недостатъчно, няма да реши проблема и призовават за съкращаване на количеството CO2 с минимум 60%. Съществува и друг проблем – големи страни като Индия и Китай, които имат делегации в Киото, не подписват протокола. Отделно в процеса участват различни гледни точки – на учени, икономисти и политици, които не винаги съвпадат.